WhatsApp Image 2020-10-15 at 20.25.08.jp

ASSİYE KOKULU

asiasiye56@gmail.com

BİR KADIN, KAMERASI VE HİKÂYELERİ: SARAH ANN LORETH

Daha önce dünyaca ünlü markaların sponsorluğunda dünya gezilerini sürdüren 2013 yılında Boston Fashion Awards ödülünü alan, National Geographic fotoğraf yarışması finalistlerinden

Sarah Ann Loreth, hikâyesini anlattı.

  • Siyah Instagram Simge

15 Nisan 2021

Sarah-Ann-Loreth-4-1024x586.jpg

İşleriniz genellikle hareketsiz imgeler üzerine, bu tercihinizin sebebi nedir ve fotoğrafçılığa başlamaya nasıl karar verdiniz?

Çocukluğumdan itibaren kendimi yaratıcı bir biçimde ifade etme dürtüm hep oldu ama birçok şeyi denememe rağmen bana uyan ifade yöntemini bir türlü bulamıyordum. Bir Noel günü giriş seviyesinde bir DSLR kamera hediye edilmesiyle aradığım sanat dalının fotoğraf olduğunu anladım. Kameramla uzun yürüyüşlere çıkıp yaşadığım yerin bitki örtüsünü ve hayvanlarını fotoğraflamaya başladım. Bir yandan da çok stresli bir işim ve korkunç bir anksiyete sorunum vardı; bu ikisi ara ara depresyon dönemlerine girmeme sebep oluyordu. Bir tripot aldım ve mutfağımdaki boş, beyaz bir duvarının önünde utangaç oto-portreler çekmeye başladım. Bu denemelerimin düzenlediğim hallerini de internette paylaşıyordum. Fotoğraf, yaşadığım duyguları yapıcı bir şekilde yönlendirebileceğim bir kanal oldu. Zamanla sosyal medya hesaplarımın tanınırlığı arttı ve önüme fırsatlar çıkmaya başladı. Kısa süre sonra işimden ayrıldım ve aylar süren yol maceralarıyla Kuzey Amerika’yı dolaşarak atölyeler vermeye başladım. Fotoğraf sıkıntılarımın üstesinden gelebilmeyi öğrenmemi kolaylaştırdı. Hayatta bir amacımın olmasını sağladı ve sabahları yataktan çıkmak için bana bir sebep vermiş oldu.

lulu-1024x1024.jpg

Eserlenizin en sevdiğim yanı çok dengeli olmaları. Doğanın ve insanın gerçekliğiyle sürreal dokunuşlar iç içe. Gerçeklik ile sürrealite arasındaki dengeyi nasıl kuruyorsunuz? Bunun önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

Çalışmalarımın sihirli dokunuşlar içermekle birlikte olabildiğince gerekçi olmasını tercih ediyorum, sanki doğayı keşfe çıkmışken o sahneyle karşılaşmışsınız gibi. İmkansız olan şeyleri mümkün kılmak ve bunu yaparken de insanlara beni fotoğrafa yönlendirmiş olan o kaçma ya da bağ kurma yollarını sunmak istiyorum.

Sarah-Ann-Loreth-2-1024x614.jpg

İşlerinizde insanlara neyi göstermeyi hedefliyorsunuz?

İnsanlara hem doğayla hem de beşeri deneyimlerle bir bağ kurduklarını hissettirmek istiyorum.

Temel ilham kaynağınız nedir?

Genelde doğa, seyahat ve duygular. Fotoğrafa tıp alanında stresli bir iş yapmaktayken yaşadığım yoğun duygularla baş edebilmek için yöneldim. Fotoğraf benim yaratıcı dışavurumum oldu diyebilirim. Önceden evimin yakınındaki ormanları keşfe çıkıp oralarda fotoğraf çekerdim, zamanla kendimi ve arkadaşlarımı fotoğraflamaya başladım.

Sarah-Ann-Loreth-My-Soul-Is-From-Elsewhe

Bildiğim kadarıyla tarzınız Fine-Art fotoğrafçılığa oldukça yakın. Fine-Art fotoğrafçılığın bu aralar şişirilmiş bir şey düşünüyor musunuz?

Özellikle son yıllarda kesinlikle popülerleşti ama ben bir tek kendi fotoğrafçılığıma ve kariyerime odaklanmaya çalışıyorum.

Takip edebildiğim kadarıyla üretmeye hiç ara vermiyorsunuz. Bir sanatçı devamlı üretmeli mi sizce?

Eğer sanat alanında bir kariyer edinmek istiyorsanız, hele ki dikkat süresinin kısaldığı ve sosyal medya algoritmalarının devreye girdiği bu günlerde, sürekli üretmek ve üretiminizin de reklamını yapmak çok önemli bir hal alıyor. İşlerim çok yoğun olduğunda, seyahat edemediğimden veya ilham perim gelmediğinden tıkandığım zamanlarda bile eski fotoğraflarımdan bazılarını paylaşmaya devam ediyorum ki kopukluk olmasın.

Sarah-Ann-Loreth-The-Water-Bearer-1024x1

İşlerinizin çoğu terk edilmiş yerleri konu alıyor, bu tercihinizin sebebi nedir sizce, bu alanlarda tuhaf/komik bir anınız oldu?

Kesilmiş ormanlar, kullanılmayan binalar gibi terk edilmiş ya da kasvetli bir hissi olan yerleri seviyorum. Bu mekânlar hem çok etkileyici oluyor, hem de çok fazla hikâye barındırıyor. İster insan kaynaklı olsun, ister doğanın terk edilmiş alanlarda yeniden kendini göstermesiyle olsun, mekanların geçirdiği radikal değişimleri seviyorum.

Takip edebildiğim kadarıyla çok sık seyahat ediyorsunuz, hatta birkaç ay önce İstanbul’daydınız. İstanbul’la ilgili ne düşünüyorsunuz?

Amacım kesintisiz seyahatler üstünden bir kariyer oluşturmak, yavaş yavaş da bu hayalime yaklaşıyorum. İstanbul’u çok sevdim, bu ikinci gelişim oldu ve üçüncüsü için sabırsızlanıyorum. İki kıta üzerine kurulmuş bu şehrin çok özel bir durumu var. Zengin kültürü ve köklü tarihi sayesinde İstanbul’da yıllarca dolaşmış olsanız bile hala görecek yeni yerler bulabilirsiniz. Türkiye’deyken Antalya ve Kapadokya’yı da ziyaret etme fırsatım oldu, ikisi de nefes kesiciydi. Türkiye’de nereye baksanız tarihsel ve büyüleyici bir şeyler görüyorsunuz.

Sarah-Ann-Loreth-To-Rise.jpg

İdol aldığınız birileri, favorim diyebileceğiniz sanatçılar var mı?

Sally Mann’ın hikâyeleri sunma becerisi ve Gregory Crewdson’un hikaye oluşturma becerisi her zaman hoşuma gitmiştir.

Okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Fotoğraf hem hayatımı kurtardı hem de bana hayat verdi. Umarım okuyan herkes kalplerinin onları götürdüğü yerlerde yaşam amaçlarını bulurlar.

Bu keyifli söyleşi'den ötürü sevgili Sarah Ann Loreth'e Labirent Dergi Ailesi olarak teşekkür ederiz.