WİLHELM BEHRMAN

IŞİD Karanlığına Çekilen Genç Kızların ve Bu Karanlıktan Kurtulmak İsteyen Bir Annenin Çarpıcı Hikayesi: Kalifat

15 EKİM 2020

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Caliphate (Hilafet) dizisinin temel konusu nedir?

Bu drama çok hassas ama sıcak bir konuyu ele alıyor: gençler şiddet içeren aşırılık tarafından baştan çıkarılıyor. Niklas Rockström IŞİD'in her gün her gazetede olduğu ve aşırı terörizm videolarını yayınladıkları sırada sundu. Ardından, hemen bizimle birlikte geliştirmeye başlamak isteyen SVT'ye sunduk.

Neden böyle bir hikayeyi anlatmak istediniz?

Bu, en karmaşık meseleleri ele alan anlatılması gereken bir hikayeydi - ve o zamanlar hala bunun ortasındaydık. Zamanlama, zor ve karmaşık konuyu araştırmak ve genç İsveçlilerin nasıl yabancı bir ülkeye gitmeye ve bir hilafet kurmak için savaşa gitmeye hazır olduklarına dair neredeyse anlaşılmaz konuları anlamak için doğruydu.

Wilhelm, gazete geçmişiniz hikayeye nasıl ilham verdi veya nasıl etkiledi?

Muhabir olarak çalışırken araştırmanın önemini öğrendiğimi ve birçok farklı kaynaktan araştırmayı kullandığımı sanıyorum. Ayrıca, her zaman genel hikayenin arkasındaki kişiyi aramayı, belirli insanlar hakkında yazmayı ve "gruplar" veya "temsilciler" hakkında yazmayı da öğrendim, çünkü bir birey hiçbir zaman tüm grubun mükemmel temsilcisi olmayacak.

Dizide tartışmak istediğiniz temalar nelerdi ve bunlar nasıl başarıldı?

Tek büyük tema şuydu: Radikalleşme nasıl işliyor ve onu gerilim formatına nasıl uydurabiliriz? İnsanlar binlerce şekilde radikalleşti ve biz bu farklı yollardan bazılarını göstermek istedik. Bazılarının kaybedecek ve hapse girecek hiçbir şeyleri yok, bazıları yanlış adama aşık oluyor, bazıları aynı siyasi görüşleri ve düşmanları paylaştıklarını öğrendiklerinde IŞİD'e giden yolu buluyor ve bazıları sadece macerayı istiyor.

Niklas Rockström ile birlikte çalışmaya nasıl başladınız ve yazma süreciniz nasıldı?

Biz kuzeniz, ama ölen büyükannemizi görmek için yolda trende buluşana kadar birbirimizi tanımıyorduk. Aynı mesleği seçtiğimizi ve kısa sürede en iyi arkadaş olduğumuzu öğrendik, ancak korkutucu adımı atmaya ve birlikte çalışmaya başlamaya 10 yıl sonra cesaret edemedik. Şimdi bunu sekiz yıldır yapıyoruz. Sürecimiz, birimizin bir fikir bulması ve diğerimiz beğenmesi halinde hikayeyi birlikte inşa edip bir hikaye yazmamızdır. Bundan sonra, senaryo yazımının çoğunu fikri ortaya atan kişi yapar.

Ne kadar araştırma yaptınız? Konuyla ilgili sizi ne şaşırttı ya da dizinin hikayesini değiştiren ne oldu?

IŞİD ve radikalleşme hakkında tonlarca kitap ve makale okuduk, podcast'ler dinledik ve belgeseller izledik. Ama en önemlisi, bu konulardaki uzmanlarla ve İsveç gizli servisinin içinden insanlarla röportaj yapma ayrıcalığına sahip olduk. Elimizdeki en şok edici fikir, bu süreçlerin ne kadar hızlı olabileceği. Bazen bir kişiyi her şeyi bırakıp IŞİD'e katılmaya istekli olacak noktaya kadar radikalleştirmek birkaç hafta sürer.

Dizi, halifelikte yaşayanların veya kökten dincilikle uğraşanların deneyimleri açısından ne kadar gerçekçi?

Oldukça gerçekçi. Elbette belgesel değil, ama Rakka'nın içinden gördüğümüz gizlice filme alınmış materyalde bulabileceğiniz atmosferi yakalamayı başardığımızı düşünüyorum. Ve dini konular söz konusu olduğunda, güvenilir kılmak için hikayeyi İslam konusundaki uzmanlarla kontrol ettik.

Beş ana karakterin hikayelerini nasıl dengelediniz?

Önemli olan, hikayeyi yazarken iyice çalışmanızdır, böylece satırların her biri her bölümde kendi tam kavisine sahip olur. Bu, tüm bölümlerde hepsinin aynı ağırlıkta olduğu anlamına gelmez, ancak bunu iyice düşünmeniz ve gerekirse hikayeyi tamamlamaya hazır olmanız gerekir.

Bir gerilim senaryosu yazarken dizide gerilim yaratmaya nasıl çalıştınız?

Her zaman, daima seyirciyi şaşırtmaya çalıştık. Bir fikir size çok kolay gelirse, muhtemelen bir klişedir ve atılması gerekir.

Senaryoyu geliştirme veya sunmada karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi?

Geliştirme aslında oldukça basitti. Niklas'ın çok gelişmiş bir hikayesi vardı ve her bölümün ilk taslağı gerçekten iyi durumdaydı. Üretim birçok yönden daha büyük bir zorluktu. Genellikle Orta Doğu'yu yeniden canlandıran bir drama Fas veya Güney İspanya'da çekilirdi. Şans eseri, 2017'de bir filmin küçük bir bölümünü çekmek için Ürdün'e gittim ve Ürdünlü yapımcı Rula Nasser ile çok iyi bir ilişki kurdum. Halifeliğin gelişimi sırasında Rula'ya bunu anlattım ve Ürdün'de IŞİD hakkında bir TV şovu çekip Amman'ı Rakka'ya benzetmenin mümkün olup olmayacağını sordum.

En büyük zorluk oyuncu kadrosuydu. SVT ile birlikte, çok otantik bir görünüm için çabalarken, bilinmeyen oyuncular istediğimize erken karar verdik. İzleyicilerin diğer TV dizilerindeki ünlü yüzleri görmesini istemedik. Ancak, oyuncuların yine de birinci sınıf olması gerekiyordu. Karakterlerin çoğu da oldukça genç. Bu nedenle, genç, bilinmeyen, gerçekten birinci sınıf yetenekler bulmak bir meydan okumadır. Doğru zaman için döküm sürecinde çok zaman harcadık ve karşılığını aldık.

İzleyicilerin diziye nasıl tepki vermesini veya diziyle nasıl etkileşimde bulunmasını umuyordunuz?

Bunun gördükleri en heyecan verici hikaye olmasını istiyorduk. Ayrıca izleyicinin ağlamasını, karakterleri gerçekten hissetmesini ve onlarla ilişki kurmasını ve insanların bu organizasyonlara nasıl ve neden katılabilir gibi sorular sormasını istiyordum.Ki beklediğimizin üzerinde çok iyi tepkiler aldık.Bu yapım sırasında çok şey öğrendim ama hala cevabım yok. Bana göre bu, özgünlükle anlatılması ve karakterlerin çok boyutlu olması gereken bir gösteriydi. İzleyicilerin hikayenin ortasında olduklarını hissetmelerini istedik.

Peki dizinin 2.sezonu yayınlanacak mı?Ne zaman çekmeyi düşünüyorsunuz?

Elbette yayınlanacak.Sadece şu virüs illetinin azalmasını bekliyoruz.Zaten talep oldukça fazla.

Son olarak Türk Yapımı Netflix Dizilerini nasıl buluyorsunuz,sizce başarılı ve sürekliliği olduğunu düşünüyor musunuz?

Üzgünüm ne yazık ki Türkler bu konuda pek başarılı değil.Çünkü insanlar Türk dizilerini izleyince hemen sıkılıyor.Normal tv de bu yapılıyordu.Netflix teki Türk Dizilerinin TV'ye göre sürelerinin kısa olması gerek.Ve bu yüzden Türkler de dahil diğer insanlarda bizim çektiğimiz Yabancı dizi ve filmlere daha çok ilgi gösteriyor.

Bu keyifli Röportaj için Size Labirent Dergi ailesi adına da  çok teşekkür ederim...

Davetiniz için ben teşekkür ederim sizlere...

*Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yazılardan Labirent Dergi sorumlu tutulamaz. Sitemizde yayınlanan haberler, yazılar, fotoğraflar, görseller izin alınmaksızın referans gösterilse dahi kullanılamaz ve yayınlanamaz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram