ASSİYE KOKULU

asiasiye56@gmail.com

TOPLUMSAL YOZLAŞMA ÜZERİNE

Son dönemlerde gündemden düşmeyen,toplumu derinden etkileyen,kalıtsal bir iz bırakabilecek düzeyde olan ve toplumsal yozlaşmaya yol açabilecek durumlar üzerine Sevgili Editörümüz Yönetmen/Senarist:Chris Van Dusen,İvan Escobar ve Maria Lopez Castano ile bir araya geldi.İşte Senaristlerin Toplumsal Yozlaşma Üzerine dikkat çekici düşünceleri.Keyifli Okumalar...

  • Siyah Instagram Simge

08 ŞUBAT 2021

Editör:

Biliyorsunuz ki son dönemlerde Yoksulluk oranları artmış durumda.Bazı ülkelere bakıyoruz ki halkı açlıktan ölüyor devlet adamları ise Saraylar inşa ediyor.Sizce doğru bir eylem mi?

Eğer yanlış ise çözüm öneriniz var mı?

Ivan Escobar:

Aslında Avrupa kesiminde bu orana yok denecek kadar az diyebiliriz.Yoksulluk açısından en çok düşüşte olan Afrika Ülkeleri var.Yardıma muhtaç insanlar için zaten dernekler var,onlar gerekeni yapıyorlardır.

Maria Lopez Castano​:

Yoksulluk olduğunu düşünmüyorum.Varsa bile devlet adamları gerekeni yapar.O kadar acımasız değiller.

Chris Van Dusen:

Evet ne yazık ki çok fazla karşılaşıyoruz.Olabildiğince elimizden geleni yapma taraftarıyız.Aslında Avrupa'da kolay para kazanıldığı için yani saatlik ödemeler yapıldığı için diğer avrupa dışı ülkelere oranla yoksulluk oranı düşük.Ama tabi ihtişamın peşine düşüp halktan aldığı vergileri ve kimisi siyah paraya başvurarak yoksulluk oranlarını çatıya çıkarıyor.Bazı ülkeler özellikle Afrika ülkeleri ihtişamın peşine sürüklenmeyen gerçekten yoksul bir ülke.Dediğiniz gibi Saraylar inşa eden devlet adamları bence derhal görevden ayrılmalı.Ama tabi bu mümkün olmuyor.Sürekli verim aldıkları için o hazine kutusunu bırakmazlar.

Editör:

1843 yılında Karl Marx ''Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisine Katkı'' adlı bir çalışma da yer almış ve şöyle bir ifade kullanmıştır:

''Din halkı uyutmak için kullanılan bir afyondur.''
Sizce Politikacılar ve kendini politikacı zannedenler Marx'ın da dediği gibi Din'i Politikaya dahil ederek halkın gözüne bir perde mi indirdiler?

Sahiden din halkın afyonu haline geldi mi?

Başardılar mı bunu?

Ivan Escobar:

Kesinlikle çok doğru anlatmışsınız.Din halkın afyonu,halk çekmeden duramıyor.

Maria Lopez Castano:

Bu konuda ne denilir bilmiyorum,açıkçası herkesin hür bir fikri var benim fikrim bende kalsın.

 

Chris Van Dusen:

Karl Marx 1843 yılında bu sözü söyledikten sonra 19.yüzyılda bu kanıtlanmış.Marx dinlere karşı olduğu için bu lafı kullanmıştır.Dinin sadece geçici bir üzüntüye bağlı aforizmalar 

olduğunu savunmuş.Bunu politika ile bağdaştıracak olursak;

Özellikle Asya Ülkelerinde yönetim şekilleri devlet adamları halkını yalanla kandırarak kendisini haklamaya çalışıp diğer rakiplerine karşı halkın da desteğini alarak arşa çıkıyor.Maalesef başardılar.Sürekli Din'i öne sürerek din üzerinden politika yapıp halkın ince çizgisini eline alıp kendileri istedikleri gibi bir taraftan öteki tarafa savuruyorlar.Bizim Avrupa ülkelerinde halk devlet adamına güvenmez ona göre seçer.Çünkü Avrupa halkı din hegemonyasına akıp gitmedi.Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorlar.

Editör:

Birçok projede yer aldınız.Ve birçoğu da şiddet içerikli.Neden şiddet içerikli senaryolar?Toplumumuzda yaşadığımız şiddetle ile örtüştüğü zaman şiddeti uygulayanlar şiddet içerikli filmlerden,dizilerden özenerek hareket etmiyor mu?

Bu durum şiddettin artışını tetiklemiyor mu?

Ivan Escobar:

Belki de dediğiniz gibi tetikliyordur.Ama biz aksiyon katmadığımız sürece para kazanamayız.Zaten çok tetikleyici şiddet sahnelerimiz yok.

Maria Lopez Castano:

Asla tetiklemiyor.Biz onu yapmayalım,bunu yapmayalım gerçekleri halka nasıl aktarıcaz?Bunları dile getireceğiz ki kimsenin göründüğü gibi masum olmadığını görsünler.

*Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yazılardan Labirent Dergi sorumlu tutulamaz. Sitemizde yayınlanan haberler, yazılar, fotoğraflar, görseller izin alınmaksızın referans gösterilse dahi kullanılamaz ve yayınlanamaz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram